Na čo si treba dávať pozor pri výbere lyžiarskeho výstroja a oblečenia?

Atomic

Pri výbere lyžiarskeho výstroja je dôležité si uvedomiť, na čo sa kupuje. Ak ste začiatočník, kúpte si výstroj určený pre začiatočníkov a nie pre pokročilých, s myšlienkou, že ak si kúpite lyže pre pretekára budete jazdiť lepšie.
Lyže je dôležité vyberať podľa tvrdosti a kvality skĺznice. Pre začiatočníkov mäkšie lyže a pre skúsenejších tvrdšie lyže. Dĺžka lyží by mala byť o 10 až 20 cm nižšia ako je výška lyžiara.

Pri výbere lyžiarskej obuvi treba venovaťveľkú pozornosť. Lyžiarska obuv by v žiadnom prípade nemala tlačiť a nemala by byť ani príliš veľká. Dôležitá je tvrdosť skeletu. Tvrdšia lyžiarska obuv je určená pre pokročilejších lyžiarov a mäkšia skôr pre rekreačných lyžiarov.
Vhodný druh, správna dĺžka lyží a veľkosť lyžiarskych topánok, to všetko ovplyvňuje pohodlie pri lyžovaní.

Ďalšou súčasťou lyžiarskeho výstroja je lyžiarske oblečenie, ktoré má ochrániť pred zimou a vetrom. Malo by mať niekoľko vrstiev. Prvá vrstva je spodnétričko – nátelník s tepelno-izolačnými vlastnosťami, ktoré odvádza vlhkosť a telo udržiava v suchu. Ďalšou vrstvou jefleesové oblečenie, okrem toho, že odvádza vlhkosť, dodáva telu hrejivosť.
Vetrovka je vhodná vodeodolná a priedušná. Väčšina lyžiarskych vetroviek má zadný diel predlžený a sú vybavené protisnehovým pásom.

Lyžiarske rukavice sú tiež veľmi dôležité, chránia ruky pred nepriaznivými vplyvmi počasia.
Mali byť maximálne o 5 mm dlhšie ako prsty.
Bc. Patricie Vajdová
Majiteľka lyžiarskej školy Patty Ski