Pravidlá na zjazdovkách – bezpečnosť lyžovania

Počet lyžiarov na zjazdovkách sa každoročne zvyšuje, pre bezpečnosť lyžovania (premávky) boli vypracované pravidlá na zjazdovkách, známe tiež ako „Biely kódex“. Desatoro lyžiara by mal ovládať každý, kto sa chystá na lyžovačku. Na zjazdovkách sa stretávajú rôzne zdatní lyžiari. Aby si každý z nich odniesol skvelý zážitok z lyžovačky, je potrebné prežiť deň v zdraví, bez úrazu. Vzájomná ohľaduplnosť všetkých lyžiarov k tomu výrazne prispieva. Pre bezpečnosť na zjazdovkách vytvorila FIS medzinárodne platné pravidlá, tzv. biely kódex. Každý lyžiar ho musí ovládať, aby poznal svoje práva, ale hlavne povinnosti. Z bieleho kódexu vyplýva trestno-právna zodpovednosť pre každého lyžiara a snowboardistu, či sa s kódexom oboznámil, alebo nie.